14. lipnja 2005.
«Sve proizlazi iz prava drugih i moje beskrajne dužnost da ih poštujem.»
(Emmanuel Lévinas)
Teme: diskriminacija i ksenofobija, siromaštvo, opća ljudska prava
Razina složenosti: 2. razina
Veličina skupine: 10-30
Vrijeme trajanja: 60 minuta
Kratki pregled: Svi smo jednaki, samo su neki «jednakiji» od drugih. U ovoj aktivnosti sudionici mogu shvatiti kako se osjeća netko tko je «drukčiji» u njihovom društvu. Aktivnost problematizira:
društvenu nejednakost koja često biva izvorom diskriminacije i isključivanja.
suosjećanje i njegove granice.
Ciljevi:
promoviranje suosjećanja s onima koji su drukčiji od nas
razvijanje spoznaje o postojanju nejednakih mogućnosti u društvu
njegovanje razumijevanja za moguće posljedice koje pojedinac može imati zbog pripadnosti nekoj manjini ili kulturnoj skupini
Oprema:
karte s ulogama
prostor (velika prostorija, hodnik, prostor u prirodi)
CD player ili kazetofon te mirna, opuštajuća glazba
Priprema:
Pažljivo pročitajte opis aktivnosti. Pogledajte popis «situacija i događaja» te ih prilagodite skupini s kojom radite.
Napravite kartice s ulogama, jednu za svakog sudionika. Prepišite ili fotokopirajte (prilagođeni) tekst, zatim ga izrežite.
Upute:
Stvorite ugodnu atmosferu nekom opuštajućom glazbom ili zamolite sudionike za tišinu.
Razdijelite kartice s ulogama, po jednu svakom sudioniku. Recite im da ih zadrže te da ih ne pokazuju drugim sudionicima.
Pozovite ih da sjednu (najbolje na pod) i pročitaju svoje kartice s ulogama.
Sada ih zamolite da se pokušaju uživjeti u ulogu. Kako biste im pomogli, pročitajte neka od sljedećih pitanja. Nakon svakog pitanja napravite stanku kako bi sudionici imali vremena stvoriti sliku o sebi i svom životu sukladno ulozi koju su dobili:
Kakvo vam je bilo djetinjstvo? U kakvoj ste kući živjeli? Kakve ste igre igrali? Kakvim su se poslom bavili vaši roditelji?
Kako sada živite? Gdje se družite? Što radite ujutro, popodne, navečer?
Kakav vam je životni stil? Gdje živite? Koliko novaca mjesečno zarađujete? Što radite u slobodno vrijeme? Što radite na praznicima?
Što vas uzbuđuje, a što vas plaši?
Sada zamolite sudionike da ostanu u potpunoj tišini dok stoje u vrsti jedan do drugoga.
Recite im da ćete pročitati listu situacija i događaja. Svaki put kad mogu odgovoriti s «da» na pročitani iskaz, neka istupe jedan korak naprijed, u suprotnom - neka ostanu na mjestu na kojem jesu.
Pročitajte situacije jednu po jednu. Nakon svake pročitane situacije ostavite dovoljno vremena da svaki sudionik može istupiti naprijed i pogledati gdje se nalazi u odnosu na druge.
Na kraju pozovite sve sudionike da zapamte mjesta na kojima su se našli nakon posljednje pročitane situacije pa im dajte par minuta da se opuste prije zajedničke rasprave.
Završna rasprava i vrednovanje:
Započnite pitajući sudionike što se dogodilo i kako su se osjećali sudjelujući u ovoj aktivnosti. Nakon toga započnite razgovor o zadanim problemima i o tome što su naučili:
Kako su se osjećali istupajući korak naprijed - ili ne istupajući?
Za one koji su često istupali korak naprijed, u kojem su trenutku počeli primjećivati da drugi ne istupaju toliko često kao oni?
Postoji li netko tko je u određenim trenucima osjetio da se neka njegova osnovna ljudska prava ignoriraju?
Mogu li sudionici međusobno pogoditi tko je igrao kakvu ulogu? (Neka se u ovom dijelu rasprave otkriju uloge sudionika.)
Koliko je lako ili teško bili glumiti različite uloge? Na koji način su u svojim glavama «stvarali» osobu koju su glumili?
Prikazuje li na nekakav način ova aktivnost društvo? Kako?
U svakoj ulozi su određena ljudska prava u pitanju. Koja? Može li tko reći da se njegova ljudska prava nisu poštivala ili da im nije imao pristupa?
Koji bi se koraci najprije morali poduzeti kako bi se potaknulo pitanje nejednakost u društvu?
Smjernice za voditelje:
Ako aktivnost provodite na otvorenom, provjerite mogu li vas sudionici čuti, pogotovo ako radite s velikom skupinom. Možete koristiti pomoćne voditelje za prijenos tvrdnji.
Možda će, na početku, u fazi kreiranja, neki sudionici reći da malo znaju o životu osobe koju trebaju glumiti. Recite im da to nije bitno i neka koriste maštu kako bi odigrali ulogu što bolje mogu.
Snaga ove aktivnosti leži u tome što se stvarno vidi kako se udaljenost između sudionika povećava, pogotovo na kraju kada bi trebao postojati veliki razmak između onih koji su napravili korak naprijed i onih koji nisu. Kako bi se povećao učinak, važno je da uloge prilagodite stvarnim životnim prilikama sudionika. Pritom pripazite da uloge prilagodite tako da samo mali broj ljudi može učiniti korak naprijed (reći «da»). Ovo vrijedi i za slučaj kad radite s velikom skupinom i kad morate podijeliti više uloga.
Tijekom sažetka i vrednovanja važno je utvrditi kako su sudionici spoznali karakter osobe koju su morali glumiti. Je li to bilo putem osobnih iskustava ili kroz ostale izvore informacija (vijesti, knjige, šale)? Jesu li sigurni da su informacije i predodžbe koje imaju o karakterima vjerodostojne? Na ovaj način možete objasniti kako djeluju stereotipi i predrasude.
Ova aktivnost je posebno pogodna za stvaranje veza između različitih generacija prava (građanskih, političkih i socijalnih, ekonomskih, kulturnih prava) i pristupa njima. Problemi siromaštva i socijalnog isključivanja nisu problemi samo formalnih prava (za izbjeglice i azilante je problem socijalnog isključivanja također i stvar formalnog prava). Često je problem u postojećem pristupu tim pravima.
Prilagodbe:
Jedan od načina kako prikupiti što više ideja i produbiti razumijevanje sudionika je rad u manjim skupinama i potom zajednička razmjena ideja. Ako se odlučite za ovakav oblik rada, potrebno je imati pomoćne voditelje. Kad svaka uloga bude otkrivena, u drugom dijelu sažetka, pokušajte zamoliti sudionike da istraže tko u njihovom društvu ima manje, a tko više šansi ili mogućnosti i koji se prvi koraci mogu i trebaju poduzeti protiv nejednakosti. Ili zamolite sudionike da izdvoje jednu od uloga i upitaju ga što se može učiniti, tj. koje obveze i odgovornosti oni sami, zajednica i vlast imaju prema takvoj osobi.
Prijedlozi za nastavak rada:
Možete pozvati predstavnike lokalnih udruga koje zastupaju kulturne ili društvene manjine da govore sudionicima. Tražite od njih da iznesu probleme koje upravo rješavaju i potom razmislite kako im vi i članovi vaše skupine možete pomoći. Takvo sučeljavanje može također biti i prilika za raspravu o pojedinim predrasudama i stereotipima koji su se pojavili tijekom rasprave.
Ako skupina želi saznati više o temi povezanoj s nejednakim mogućnostima obrazovanja širom svijeta i mjerama koje se poduzimaju za rješenje tog problema, pogledajte aktivnost «Obrazovanje za sve» na 122. stranici.
Ideje za djelovanje:
Primijenite ideje spomenute u prijedlozima za nastavak rada. Razmislite kako vi i mladi ljudi možete pomoći udrugama i organizacijama koje rade s kulturnim i socijalnim manjinama; pretvorite ideje u praksu.